Kłecko jest jednym z najstarszych miast w Wielkopolsce. Badania archeologiczne udowodniły istnienie w tym miejscu w IX - XIII wieku obronnego grodu z podgrodziem. Był on położony na podmokłych łąkach pomiędzy jeziorami, na północ od obecnego miasta. Strzegł przeprawy przez łączącą jeziora Małą Wełnę na szlaku z Gniezna przez Rogoźno i Ujście na Pomorze Zachodnie. O Grodzisku na Barbarze więcej przeczytasz tu.
Kłecko uzyskało prawa miejskie w 1255 roku przywilejem Bolesława Pobożnego. Ówczesną nazwę miasta "Kleczsko" - wywodzi się od staropolskiej nazwy gatunku ryb, w które zapewne obfitowały sąsiednie jeziora.
W Kłecku warto zobaczyć rynek w części zabudowany domami kalenicowymi z XIX w. Obok rynku znajduje się kościół późnogotycki z XVI w. (później przebudowywany) pw. Św. Jadwigi. We wnętrzu kościoła znajduje się renesansowy ołtarz w formie tryptyku z końca XVI wieku (z 1596r.) - dzieło Mateusza Kassiora z Poznania. W latach 1579-1595 Kossior kilkakrotnie był starszym cechu poznańskich malarzy, konwisarzy i introligatorów. Malarz, dzięki swojej sztuce, dorobił się też niemałego majątku: w samym Poznaniu posiadał kilka domów. Do Kłecka sprowadził Kossiora pleban Marcin.
Z Kłecka pochodzi Wiktor Pniewski legendarny pilot, komendant lotniska Ławica w Poznaniu, uczestnik Powstania Wielkopolskiego. Pilot słynął z odwagi i brawury. Gdy Niemcy przeprowadzili naloty na wojska powstańcze w styczniu 1919 r. Pniewski jako komendant Ławicy poderwał polskie samoloty i w odwecie zbombardował lotnisko we Frankfurcie. Przeprowadzono aż sześć udanych nalotów. I choć Niemcy zaprzestali ataków lotniczych na Poznań, Pniewski musiał się tłumaczyć przełożonym, jako że nie uzgadniał tej akcji.
Więcej o Kłecku tu.