Logo Tu powstała Polska
Powróć do: Miejscowości

Dąbrówka Kościelna

Najważniejszym zabytkiem, malowniczo położonej na terenie Puszczy Zielonki, wsi Dąbrówki Kościelnej jest Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia.

Początki osady sięgają XIII wieku. Pierwszy kościół parafialny został rozebrany w 1726 roku. Na jego miejscu postawiono nową i większą świątynię, która spłonęła 23 czerwca 1774 roku. Nowy drewniany kościół zbudowany w 1776 roku spłonął w 1925 roku. Na jego miejscu stanął neobarokowy kościół p.w. Wniebowzięcia NMP. W jego wnętrzu można odnaleźć obraz Matki Bożej, namalowany przez Leonarda Torwirta. Jest on  kopią obrazu z XVII wieku.

Wokół Dąbrówki Kościelnej rozciągają się liczne stawy rybne. W pobliżu wsi znajduje się utworzony w 1962 Rezerwat Leśny „Klasztorne Modrzewie koło Dąbrówki Kościelnej”. Na powierzchni 6,2 ha (około 8 i pół boisk piłkarskich) chroni on najstarszy w Wielkopolsce drzewostan modrzewiowo - sosnowy z udziałem dębu szypułkowego i buka.

Przez wieś przebiega Wielkopolska Droga św. Jakuba - odcinek szlaku pielgrzymkowego do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii.

Dąbrówka_Kościelna