BIPPoniedziałek, 05.6.2023

Tu powstała Polska


Tu powstała Polska! Niewiele jest w kraju miejsc, które tak jak Powiat Gnieźnieński, łączą wielowiekową historię z nowoczesnością i dynamicznym rozwojem. Przez przeszło dziesięć wieków Pierwsza Stolica Polski była świadkiem wydarzeń, których wagi nie sposób przecenić. Wiele pamiątek z minionych wieków zachowało się tu do dziś: Katedra Gnieźnieńska, palatium księcia Mieszka na Ostrowie Lednickim, zbiory Muzeum Początków Państwa Polskiego, czy bazylika trzemeszeńska na Szlaku Piastowskim.

To tu Bolesław Chrobry ugościł Ottona III,  to właśnie w gnieźnieńskiej Archikatedrze  złożone zostały szczątki św. Wojciecha, a pierwsi polscy władcy  przybywali tu na uroczystości koronacyjne.  To wreszcie tutaj Mieszko I powziął decyzję o przyjęciu chrztu.

Właśnie w Gnieźnie –  miejscu gdzie powstała Polska, krzyżuje się najstarsza trasa turystyczna w kraju – Szlak Piastowski. Więcej na www.szlakpiastowski.pl

Atrakcją dla zwolenników aktywnego wypoczynku będzie blisko 300 kilometrów szlaków rowerowych, liczne akweny wodne oraz bogata oferta ośrodków jeździeckich. Na miłośników architektury czekają tajemnicze dwory i unikatowe kościoły drewniane.

Wycieczka dla całych rodzin? Dlaczego nie!  Fabryki bombek choinkowych, Parowozownia, warsztaty muzealne, zabytki techniki czy szlaku mitów i legend to wspaniała propozycja na weekendowy wypad.

Powiat Gnieźnieński to rozwinięta baza noclegowo-gastronomiczna. Wystarczy mniej niż godzina, aby drogą ekspresową S5 lub pociągiem dojechać do Gniezna z Poznania. 

drukuj:
udostępnij: