BIPPoniedziałek, 05.6.2023

Wyspa władców

Pomiędzy Gnieznem a Poznaniem, na wyspie, we wczesnym średniowieczu zbudowano jeden z najważniejszych grodów piastowskich, zwany Ostrowem Lednickim. Okres świetności ośrodka przypadł na X wiek, kiedy to Mieszko I wzniósł tam jedne z pierwszych na ziemiach polskich budowle kamienne: pałac (palatium) władcy połączony z kaplicą oraz kościół. Z budowli tych z pewnością korzystali później pierwsi polscy królowie: Bolesław Chrobry i Mieszko II. Przebywał tu także, zmierzający do Gniezna w roku tysięcznym Otton III.

Zdaniem wielu naukowców Ostrów Lednicki mógł być miejscem Chrztu Polski. Po najeździe na ziemie piastowskie czeskiego księcia Brzetysława (1038 r.), rezydencja na Ostrowie Lednickim straciła swoje prestiżowe znaczenie, chociaż nadal była wykorzystywana - mieściła się tam m.in. siedziba kasztelana. Sytuację jeszcze bardziej pogorszył najazd Krzyżaków w roku 1331, po którym wyspa pełniła już najprawdopodobniej jedynie funkcję cmentarzyska. Być może właśnie brak stałego osadnictwa spowodował, że po dziś dzień możemy na niej podziwiać dobrze zachowane relikty piastowskich budowli.

Liczne skarby wyłowione przez archeologów z dna jeziora znajdują się w pobliskim budynku Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Do najcenniejszych prezentowanych zabytków zaliczyć można: staurotekę (relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego), liczne przedmioty ze złota, brązowe misy imitujące złote naczynia, ozdoby ze srebra, liczną biżuterię z kamieni półszlachetnych, szkła.

Wystawa znajduje się na terenie folwarku w Dziekanowicach i stanowi początek zwiedzania dla turystów udających się na Ostrów Lednicki.

Na teren Ostrowa Lednickiego dopłynąć można promem, który kursuje co pół godziny. Po wejściu na prom należy pokazać bilet, który można nabyć w kasach biletowych na terenie Małego Skansenu, na wystawie w Dziekanowicach  lub w Wielkopolskim Parku Etnograficznym.

Szczegółowa informacja dt. godzin otwarcia Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz na temat planowanych wydarzeń na terenie muzeum znajduje się na www.lednicamuzeum.pl.

W bezpośrednim sąsiedztwie muzeum znajduje się stylowo urządzona karczma www.karczmanalednicy.pl, która oferuje bogactwo smaków kuchni polskiej, z swym tradycyjnym, jak również we współczesnym wydaniu. 

drukuj:
udostępnij: