BIPŚroda, 07.12.2022

Zanocuj w lesie

Zanocuj w lesie

Od soboty 1 maja 2021 zupełnie legalnie można nocować w lesie. W powiecie gnieźnieńskim nadleśnictwa wyznaczyły specjalne obszary, gdzie można nocować zgodnie z programem „Zanocuj w lesie”.

Obszar oznaczony jest na mapie [link do mapy]. Chcąc sprawdzić, czy jesteśmy na terenie objętym programem, można skorzystać z aplikacji Mbdl (android) lub iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Dzięki programowi społeczność związana z bushcraftem i survivalem, czyli nietypowymi formami aktywności terenowej, nastawionymi na bliski kontakt z naturą, minimalizm, samowystarczalność i długie przebywanie w lesie zdecydowanie wzrośnie.

Przed wyjazdem należy zapoznać się z regulaminem programu, dostępnym na stronach Nadleśnictw.

W jednym miejscu może nocować maksymalnie 9 osób, przez nie dłużej niż 2 noce z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie nie jest wymagane. Z kolei nocleg powyżej 9 osób i/lub 2 noce należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa, nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt. Biwakujący będą musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przede wszystkim posprzątać po sobie – zgodnie z zasadą leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów).

Lasy Państwowe rekomendują użycie własnego hamaka lub płachty biwakowej.

drukuj:
udostępnij: