BIPPoniedziałek, 05.6.2023

29/02 PROMOCJA ALBUMU: OBRAZY Z ŻYCIA POWSTAŃCÓW

29/02 PROMOCJA ALBUMU: OBRAZY Z ŻYCIA POWSTAŃCÓW

Album Obrazy z życia Powstańców jest zapisem fotograficznym i słownym inscenizacji, która odbyła się w Wielkopolskim Parku Etnograficznym 2 lutego 2019 roku, a była hołdem złożonym bohaterom Powstania Wielkopolskiego w setną jego rocznicę. Przedstawionych zostało kilka scen nawiązujących do zdarzeń, które miały miejsce od 27 grudnia 1918 roku do 16 lutego 1919 roku w tych miejscowościach, z których zagrody znajdują się w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
W jednej muzealnej wsi opowiedzieliśmy o różnych aspektach Powstania: przygotowaniu i warunkach życia żołnierzy, roli kobiet w Powstaniu, znaczeniu Straży Ludowej, stosunku zwyczajnych Niemców do Powstańców i odwrotnie.

Do udziału w tym wydarzeniu zaprosiliśmy rekonstruktorów Ochotniczej Kompanii Wielkopolskiej, mieszkańców Budzynia k. Chodzieży oraz pracowników Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Widzami w dużej części stali się mieszkańcy wsi, o których opowiadaliśmy podczas inscenizacji: Sulmierzyc, Sokołowa Budzyńskiego, Łomnicy, Zielonej Wsi, Ołoboku i Sławna.
 
drukuj:
udostępnij: