BIPNiedziela, 24.1.2021

Dziekanowice i ich mieszkańcy

Dziekanowice i ich mieszkańcy

Wielkopolski Park Etnograficzny w dniu 19 grudnia zaprasza na otwarcie wystawy pn. Dziekanowice i ich mieszkańcy.

Wystawa ta przygotowana została we wszystkich pomieszczeniach domu, który został przeniesiony ze wsi Dziekanowice do Wielkopolskiego  Parku Etnograficznego, na który składają się: dwie izby z dwiema sieniami na osi, komora i alkierz. Dom ten został ulokowany na obszernej działce, w pobliżu kościoła, a w przyszłości dopełniony będzie stodołą i budynkami inwentarskimi. 

Tematem wystawy jest historia wsi Dziekanowice i jej mieszkańców, czyli najbliższych sąsiadów muzeum. Do lat 60. XX wieku, czyli zanim powstało muzeum, Dziekanowice były zwyczajną wsią rolniczą z dość zasiedziałymi mieszkańcami. Do wystawy wybrano pewne elementy z historii wsi.

Wystawa opowiada o życiu społecznym i gospodarczym wsi, o sprawach religijnych i oświatowych, o uczestnictwie w „wielkiej” polityce i mniejszych wydarzeniach o charakterze rodzinnym. Obok rolników wystawa przedstawia też innych mieszkańców wsi: rzemieślników, nauczycieli, urzędników. Szczególne miejsce na wystawie poświęcono rodzinie byłych właścicieli domu. Historię opowiedziano za pomocą ilustracji, opisów wydarzeń oraz zebranych artefaktów. 

 

drukuj:
udostępnij: