BIPŚroda, 07.12.2022

Nowy szlak rowerowy w Powiecie Gnieźnieńskim

Nowy szlak rowerowy w Powiecie Gnieźnieńskim

Z końcem października został oznakowany nowy powiatowy szlak rowerowy. Szlak czarny, bo o nim mowa, jest szóstym szlakiem uzupełniającym system szlaków rowerowych Powiatu Gnieźnieńskiego.

Szlak czarny rozpoczyna swój bieg w Gnieźnie na Rynku i dalej biegnie przez Cielimowo – Potrzymowo – Drachowo – Arcugowo – Małachowo Złych Miejsc – Witkowo – Kołaczkowo – Wierzchowiska – Trzuskołoń – Nowa Wieś Niechanowska – Niechanowo – Goczałkowo i kończy swój bieg w Gnieźnie. 

Szlak czarny jest  łatwy pod względem ukształtowanie terenu i bardzo ciekawy.  Jego długość wynosi 53 km. Większość szlaku biegnie po mało uczęszczanych drogach asfaltowych i przecina powiatowe szlaki Mitów i Legend, Pałaców i Dworów, a nawet  drogę św. Jakuba. Na jego terasie możemy spotkać trójgłowego smoka z Drachowa, mityczna Izydę z synem Horusem czy pałace w Kołaczkowie i Niechanowie.  

Trasa jest nie tylko ciekawa, ale również dobrze wyposażana. Funkcjonuje na niej dużo punktów postojowych, wiat przy których można przystanąć, odpocząć, nabrać sił i ruszyć dalej. Tych miejsc należy szukać w Drachowie, Małachowie Złych Miejsc, Nowej Wsi Niechanowskiej i Goczałkowie.  Na dłużej można również zatrzymać się w stolicy tamtejszej gminy – Witkowie, aby zwiedzić m.in.  czworoboczny rynek z kościołem św. Mikołaja.

Cały system szlaków powiatu gnieźnieńskiego oparty jest aktualnie na sześciu dużych pętlach rozpoczynających się i kończących na rynku w Gnieźnie. Cztery duże pętle podzielone zostały szlakiem łącznikowym w taki sposób, aby umożliwić rowerzystom wybranie dwóch wariantów – dłuższego i krótszego na wycieczki popołudniowe, rodzinne z mniejszymi dziećmi.

Nowy szósty szlak rowerowy uzupełnia już istniejące szlaki rowerowe oraz spina infrastrukturę turystyczną na południowy wschód od Gniezna. Na szlaku jest kilka miejsc postojowych zadaszonych. Trasa szlaku idealnie nadaje się na to, aby wybrać się na nią również jesienną porą.

Szlaki rowerowe powiatu gnieźnieńskiego są przedstawione na mapach, które aktualnie w wersji cyfrowej, jak również za pomocą śladów GPS można pobierać ze strony www.tupowstalapolska.pl (w dziale: Co robić / na rowerze oraz w dziale: Do pobrania )

drukuj:
udostępnij: