BIPPoniedziałek, 05.6.2023

Gitarowa podróż przez Bałkany i Wielkopolskę

Gitarowa podróż przez Bałkany i Wielkopolskę

Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja najbardziej wielkopolskiego festiwalu. W dniach od 22 sierpnia do 8 września po raz 12. odbędzie się Akademia Gitary. Powiat Gniezno kolejny rok z rzędu współfinansuje to niezwykłe wydarzenie kulturalne. Akademia Gitary w Gnieźnie zagości trzykrotnie, tj. 23 i 29 sierpnia oraz 7 września.

Pierwszy koncert, odbędzie się w dniu 23 sierpnia o godzinie 19.00 w Archikatedrze Gnieźnieńskiej. Będzie to jeden z trzech koncertów inaugurujących 12. edycję festiwalu Akademia Gitary. W murach katedry usłyszymy między innymi fantazję na temat Aqua e vinho Egberto Gismontiego oraz utwór Aleksandra Dębicza PasaCatedral - kompozycję stworzoną specjalnie z myślą o festiwalowej publiczności i trzech najstarszych katedrach – w Kołobrzegu, Gnieźnie i Poznaniu, w których usłyszymy jego premierowe wykonanie.

Podczas wyjątkowego wydarzenia, dyrektorowi artystycznemu festiwalu, Łukaszowi Kuropaczewskiemu, profesorowi Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz Uniwersytetu w Graz, towarzyszyć będzie wspomniany już Aleksander Dębicz, utalentowany pianista młodego pokolenia i zwycięzca Transatlantyk Instant Composition Contest 2013. Wraz z prowadzoną przez Piotra Deptucha Orkiestrą Świętego Marcina, która podczas zeszłorocznej edycji festiwalu zainicjowała swoje istnienie, artyści wykonają również kompozycje najznamienitszych przedstawicieli epok baroku i romantyzmu. W repertuarze znajdą się więc takie utwory, jak Koncert D-dur na gitarę i smyczki Antonio Vivaldiego, Idylla Zygfryda Ryszarda Wagnera, czy Koncert fortepianowy d-moll BWV 1052 Jana Sebastiana Bacha. Poza katedrą w Gnieźnie, festiwal zagości między innymi w Bazylice Konkatedralnej w Kołobrzegu oraz w Bazylice Archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim w Poznaniu.

Drugi z gnieźnieńskich koncertów organizowanych w ramach Akademii Gitary, podczas którego publiczności zaprezentuje się Agnew McAllister Duo, rozpocznie się 29 sierpnia o godz. 19.00 w restauracji Dobry Browar.

Irlandzka flecistka Aisling Agnew i szkocki gitarzysta Matthew McAllister to duet, który rozpoznawany jest już na całym świecie. Popularność zawdzięczają pomysłowym i wciągającym aranżacjom oraz doskonałemu kunsztowi. Od pierwszego wspólnego koncertu w Belfaście w 2001 roku, występowali na całym świecie. Odbyli miedzy innymi dwie amerykańskie trasy koncertowe, odwiedzili też Włochy, Francję, Austrię, Holandię, Peru, Kostarykę, Malezję, Wielką Brytanię i Irlandię.

Trzeci festiwalowy koncert w Gnieźnie, odbędzie się natomiast w Pałacu Balcerowo, 7 września o godz. 19.00. Wystąpi - Michał Sobierajski - utalentowany wokalista, pianista oraz kompozytor z Poznania.

Michał Sobierajski to zdobywca wielu prestiżowych nagród w kraju i zagranicą, m.in. I miejsca na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Concoursmusical de France w Paryżu, wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie JazzJuniors, finalista Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Muzyki Filmowej Transatlantyk Instant Composition Contest. Współpracował z takimi artystami jak: Justyna Steczkowska, Kayah, Afromental, LemON czy Mick Hucknall. Wziął udział w II edycji programu 'The Voice of Poland', gdzie doszedł aż do wielkiego finału. W 2015 roku wydał debiutancką płytę "Przed snem".

Wejściówki na inauguracyjny koncert 23 sierpnia o godzinie 19.00 w Archikatedrze Gnieźnieńskiej do nabycia w Centrum Kultury eSTeDe, przy ul. Papieża Jana Pawła II.

O festiwalu…

Bałkański Happening Gitarowy, Akademia Gitary KIDS i 60+, Kurs Mistrzowski, Otwarte Warsztaty Gitarowe oraz: 56 partnerów, 30 artystów (w tym 12 zagranicznych), 55 wydarzeń w całej Wielkopolsce i 25 miast – tak w skrócie przedstawia się bogaty program 12. edycji  tegorocznego Festiwalu Akademia Gitary.

Dyrektor artystyczny Festiwalu – pochodzący z Gniezna Łukasz Kuropaczewski – to najwybitniejszy polski gitarzysta klasyczny. Profesor Akademii Muzycznej imienia Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu oraz Uniwersytetu Artystycznego w Grazu. Laureat nagrody Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego. Szefem Rady Programowej Festiwalu jest Przemysław Kieliszewski Dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Tegoroczna edycja festiwalu powiązana jest ze Szczytem Bałkanów Zachodnich, który odbywał się w dniach 3-5 lipca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, stąd jej motywem przewodnim jest Muzyczna podróż przez Wielkopolskę i Bałkany.

Akademia Gitary każdego roku łączy co najmniej 30 różnych miast i miasteczek Wielkopolski. Tym razem po inauguracji w trzech polskich katedrach: w Kołobrzegu, Gnieźnie i Poznaniu, zawita między innymi do Czarnkowa, Wrześni, Pobiedzisk, Szamotuł, Piły, Konina, Nowego Tomyśla oraz Ostrowa Wielkopolskiego.

Więcej informacji o festiwalu oraz szczegółowy program na: www.akademiagitary.pl

drukuj:
udostępnij: