BIPPoniedziałek, 05.6.2023

Żywy Skansen w Wielkopolskim Parku Etnograficznym

Żywy Skansen w Wielkopolskim Parku Etnograficznym

W niedzielę 7 lipca 2019 roku, Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach zaprasza w godzinach od 10.00 do 17.00 na imprezę folklorystyczną „Żywy Skansen”, która odwzorowuje dawne zajęcia, którym pory roku wyznaczały rytm.

Wydarzenie to przybliża tradycje regionu poprzez prezentację wybranych aspektów kultury ludowej Wielkopolski: rękodzieła (haft, wycinanka, plecionkarstwo), rzemiosła (kowalstwo, szewstwo, garncarstwo), folkloru tanecznego, muzycznego i słownego a także zajęć domowych oraz gospodarskich. Odbywa się to w krajobrazie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego, które jest miejscem niezwykłym. Rekonstrukcja wsi robi niebywałe wrażenie, a kompleksowe wyposażenie domostw potrafi zapierać dech w piersi. Wielkopolski Park Etnograficzny to kompleks oryginalnych budynków przeniesionych z różnych miejsc Wielkopolski, odwzorowując przestrzeń wsi, tworzą niepowtarzalny klimat. Znajdują się tu budynki mieszkalne i gospodarcze, kościół, karczma, wiatraki i kuźnia. Ich dopełnieniem są pola uprawne, ogrody warzywne i kwiatowe oraz sady.

Uzupełnieniem prezentacji dawnych zajęć będą występy zespołów i kapel.

Pierwszy z zaproszonych zespołów swoim śpiewem i muzyką przeniesie nas poza granice Wielkopolski – na Kaszuby. Zespół „Kaszubki” z Chwaszczyna składa się z grupy śpiewaczej, tanecznej i kapeli, która przygrywa na tradycyjnych kaszubskich instrumentach: diabelskich skrzypcach i burczybasie. Oprócz nich na scenie pojawi się rzępiel, pierwszy raz właśnie na scenie w Dziekanowicach. Jest to instrument wytwórstwa ludowego, mniejszy od kontrabasu, ale większy od wiolonczeli. W okresie międzywojennym instrument został wyparty przez bandonię i później akordeon. Podczas Żywego Skansenu wróci na scenę! Jest to jedyny egzemplarz na Kaszubach odtworzony według dawnej dokumentacji, opisów przedwojennych muzyków. Wykonany przez kaszubskiego lutnika, który również będzie obecny podczas imprezy. Drugi z zespołów pozostaje w kręgu wielkopolskim: Kapela Gołoborze, która eksploruje muzyczne tradycje z południa regionu kaliskiego i na instrumentach przez siebie stworzonych zaprezentują muzykę przekazaną im przez ostatnich wiejskich mistrzów. O godzinie 16.00 Kapela zaprasza do Karczmy z Sokołowa Budzyńskiego na potańcówkę!

W centrum zrekonstruowanej wsi odbywać się będzie jarmark, na którym będzie można kupić tradycyjne wyroby ludowych twórców, rzemieślników i rękodzielników, ekologiczne jedzenie, ręcznie robioną biżuterię, naczynia wykonane przez garncarzy czy też unikatowe drewniane zabawki. 

Koniecznie odwiedźcie Dziekanowice w niedzielę, zobaczycie życie wielkopolskiej wsi sprzed 100 lat. Jest to sztandarowa i jedna z większych imprez plenerowych Wielkopolskiego Parku Etnograficznego.

drukuj:
udostępnij: