BIPŚroda, 07.12.2022

Gnieźnieńska Informacja Turystyczna w nowej siedzibie

Gnieźnieńska Informacja Turystyczna w nowej siedzibie

Z dniem 1 czerwca, Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej zmieniło swoją siedzibę. Dotychczas odwiedzający ją turyści, kierowali się pod adres Rynek 14. Od 1 czerwca będą kierować się na ulicę Chrobrego 40/ 41. Nowy punkt został usytuowany na rogu ulicy Chrobrego i Rzeźnickiej niedaleko Rynku, na  tzw. deptaku, w budynku  Starego Ratusza. Charakterystycznym punktem rozpoznawczym, a zarazem drogowskazem dla nowo przejezdnych do Gniezna, może stać się postać Bolesław Chrobrego siedzącego na tronie tuż przed Ratuszem, za którym zaraz znajduje się informacja turystyczna.

Powiat Gnieźnieński nieprzerwanie od 18 lat wspiera funkcjonowanie Informacji Turystycznej w Gnieźnie. Od 15 lat punkt IT, w ramach zadania publicznego, prowadzi Organizacja Turystyczna Szlak Piastowski. 

Przypomnijmy, pierwszy punkt Informacji Turystycznej w Gnieźnie powstał w 2001 roku z inicjatywy pierwszego Starosty Gnieźnieńskiego. Funkcjonował on wówczas w ramach Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego, w pasażu przy ulicy Tumskiej. Z czasem, zmienił on swą siedzibę, jak i sposób funkcjonowania. W 2003 roku powstała Organizacja Turystyczna Szlak Piastowski, a od kwietnia 2004 roku nieprzerwanie do dziś Powiat Gnieźnieński zleca stowarzyszeniu realizację zadania.

Przez pierwsze lata PCIT finansowane było w 100% przez Powiat Gnieźnieński. Z czasem, wraz ze zmianą siedziby na ul. Rynek 14, do wspófinansowania dołączyło się Miasto Gniezno.  

Obecnie, po 18 latach, Informacja Turystyczna w Gnieźnie jest certyfikowanym punktem - posiadającym 3 gwiazdki nadane przez Wielkopolską Organizację Turystyczną we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną. Przez punkt na IT, każdego roku przewijają się grupy turystów z Polski i zagranicy. Ponadto od początku swojego istnienia OT SP tworzył i opracowywał liczne materiały promocyjne dotyczące regionu, redagował publikacje turystyczne wydawane przez partnerów, promował i ożywiał lokalną turystykę, prowadził oficjalny profil na portalach społecznościowych, a także organizował ruch turystyczny w regionie m.in. poprzez oferowane usługi przewodnickie. 

W biurze Informacji Turystycznej otrzymać można niemalże wszystkie informacje przydatne w zwiedzaniu Powiatu Gnieźnieńskiego i Miasta Gniezna. Pracownicy biura służą pomocą w znalezieniu miejsc noclegowych, lokali gastronomicznych i innych obiektów infrastruktury turystycznej oraz zabytków i atrakcji turystycznych. Pomogą również znaleźć najkorzystniejsze połączenia komunikacyjne.

Informacja Turystyczna poza rozpowszechnianiem darmowych broszur prowadzi również sprzedaż przewodników, map, pocztówek, książek oraz specjalistycznych wydawnictw z dziedziny turystyki ze szczególnym uwzględnieniem tematyki regionalnej.

Punkt Informacji Turystycznej w Gnieźnie jest otwarty: 

od 1 kwietnia do 30 września
poniedziałek - piątek 9:00-17:00
soboty 10:00-18:00
niedziele i święta 10:00-18:00

od 1 października do 31 marca
poniedziałek - piątek 9:00-17:00 
 

drukuj:
udostępnij: