BIPPiątek, 02.12.2022

Dwie jubileuszowe wystawy w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

Dwie jubileuszowe wystawy w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy obchodzi w tym roku swoje 50- te urodziny. Z tej okazji przygotowano dwie wyjątkowe wystawy, których otwarcie nastąpi 26 kwietnia.   

Via Musaei. Mente et Labore. 50 lat Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

Na wystawie przedstawione zostanie nie tylko 50 lat historii muzeum, ale opowiemy również o wcześniejszych dziejach badań na Ostrowie Lednickim i opiece nad tym miejscem, począwszy od XIX wieku i starań hrabiego Albina Węsierskiego, poprzez okres międzywojenny i czasy powojenne, kiedy to już z pełną świadomością przygotowywano się do utworzenia placówki muzealnej, której zadaniem ma być troska o dziedzictwo Ostrowa Lednickiego. Wystawa będzie opowiadać o rozmaitych aspektach dziejów muzeum. Na te aspekty składa się rozwój i rozbudowa placówki, działalność naukowa, odkrycia i badania, wydarzenia i imprezy kulturalne, ale także codzienność pracowników i zwiedzających. Jednym z celów wystawy jest ukazanie różnorodności działań muzeum. Na wystawie będą zaprezentowane unikalne materiały archiwalne, w znacznej części dotąd nie publikowane. Będą to materiały pochodzące z Archiwum Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, ale także z innych instytucji i archiwów. Z całą pewnością do najciekawszych materiałów należy plan katastralny z I połowy XIX wieku z Ostrowem Lednickim, będący najstarszym znanym planem uwzględniającym tą wyspę, który będzie prezentowany po raz pierwszy na wystawie.

U źródeł chrześcijaństwa w Polsce - baseny chrzcielne z Ostrowa Lednickiego   

Odsłonięcie basenów chrzcielnych na Ostrowie Lednickim (1988-89 r.), to jedno z najważniejszych odkryć polskiej archeologii doby post-milenijnej, bowiem to jedyne urządzenia do chrztu w Polsce znane z przypałacowego kościoła pierwszego historycznego władcy naszych ziem – księcia Mieszka I. 

Wystawa, to próba analizy tego odkrycia oraz poszukiwania odpowiedzi na pytanie o ich przeznaczenie. To spotkanie z przeszłością oraz dawnym światem jaki funkcjonował na wyspie Ostrów Lednicki w czasach, kiedy na ziemie Polski docierało chrześcijaństwo. Ostrów Lednicki stanowił wówczas jedno z najważniejszych centrów kształtującej się monarchii Mieszka I, gdzie powstał wyjątkowej architektonicznej klasy pałac oraz przeznaczony dla tego panującego kościół. W prywatnym kościele tego władcy umieszczono 2 zagłębienia (baseny). Te zagadkowe obiekty to formy szczególne i jedyne na naszych ziemiach. Jak dotąd nie natrafiono na nie nigdzie poza lednicką wyspą. Uznano je za urządzenia przeznaczone do chrztu. Basenom oraz budowli w której je umieszczono nadano architektoniczną formę krzyża przybieraną przez baptysteria (budynki przeznaczone do ceremonii chrzcielnych), kościoły – memorie oraz mauzolea i martyriony.

Serdecznie zapraszamy.

drukuj:
udostępnij: