BIPŚroda, 07.12.2022

Palenie Marzanny w Wielkopolskim Parku Etnograficznym

Palenie Marzanny w Wielkopolskim Parku Etnograficznym

Tradycyjnie jak co roku, 21 marca w Wielkopolski Park Etnograficzny, zaprasza wszystkich zainteresowanych na palenie Marzanny.  

Inscenizacja „Palenie Marzanny” inspirowana jest zwyczajem żywym we wsi Zaborówiec w powiecie leszczyńskim, do lat 1980. Na placu wiejskim tzw. nawsiu dzieci będą miały możliwość zrobienia Marzann samodzielnie (pomocą będą służyli im pracownicy Muzeum).

Główną atrakcją będzie duża Marzanna, której szkielet stanowi ośmiometrowy drąg, opleciony gałązkami jałowca, świerku i trzciny a na końcu słomą. Gdy wszystkie Marzanny będą gotowe, utworzony zostanie korowód. Obok nich będą szły dzieci z kiczkami służącymi do podpalenia Marzanny. Za Marzanną postępować będą dzieci ze swoimi kukłami i klekotkami.

Po co pali się Marzannę? By unicestwić symbol zimy i otworzyć drogę dla wiosny, która będzie mogła bez przeszkód wkroczyć między domostwa. Palenie Marzany to symboliczny akt niszczeniem zimy i śmierci. Zwyczajowo w białą niedzielę (zwaną Laetare) topiono bałwana - Marzannę: snop konopi lub słomy/trzciny ubierano w ludzkie szaty. Cała wieś wyprowadzała go tam, gdzie było najbliższe jeziorko, staw, kałuża. Zdejmowano z niego ubranie i wrzucano do wody śpiewając: Śmierć się wije po płotu, szukający kłopotu … Po czym szybko biegli do domu, a kto się przewrócił temu wróżono śmierć.

Miejsce: Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach

Czas: 21 marca 2019, godz. 10.00 – 12.00

zagroda z Lubczynka – zbiórka

nawsie – robienie marzann

niecka pod wiatrakami - ogniska

drukuj:
udostępnij: