Romantyczny weekend w niezwykłym miejscu? A może konferencja lub szkolenie biznesowe z dala od zgiełku dużych miast? Czerniejewo – to idealne miejsce na każdą okazję, z niepowtarzalnym charakterem i gościnnością, a także harmonią i spokojem. Pałac w Czerniejewie to również jeden z obowiązkowych punktów na szlaku pałaców i dworów powiatu gnieźnieńskiego. To w jego murach goszczeni byli prezydenci siedmiu europejskich krajów, którzy przybyli na obchody II Zjazdu Gnieźnieńskiego w 1997 roku.
Jego powstanie wiąże się z osobą gen. Jana Lipskiego, który w roku 1771 rozpoczął wznoszenie głównego gmachu. Kilka lat później kompleks powiększył się o dwa nowe budynki: stajnię
i wozownię, które umieszczone zostały na dziedzińcu przed pałacem, po jego zachodniej oraz wschodniej stronie. Jeszcze w XVIII wieku nastąpiła przebudowa, która miała zmienić styl budowli
z późnobarokowej na klasycystyczną. W tym celu postawiono m.in. okazały, czterokolumnowy portyk, który jest jednym z bardziej charakterystycznych elementów budynku. Dalsze przebudowy kompleksu prowadzili również nowi właściciele – rodzina Skórzewskich, którzy byli w jego posiadaniu przeszło sto lat, aż do wybuchu II wojny światowej. Za ich czasów do Czerniejewa trafiło wiele cennych ksiąg, dzieł sztuki i elementów wyposażenia wnętrz.
Od drogi do pałacowych zabudowań prowadzi piękna murowana brama, natomiast za nimi znajduje się zabytkowy park krajobrazowy, który stanowi doskonałe miejsce do spacerów. Powstał on razem z pałacem, czyli w drugiej połowie XVIII wieku. Początkowo zaprojektowany w stylu francuskim, później zamieniony na angielski. Na powierzchni 13 ha znaleźć można nawet 300-letnie okazy takich gatunków drzew, jak: dęby szypułkowe, graby czy lipy, między którymi wyznaczone zostały spacerowe aleje. Uroku całemu miejscu dodaje także staw z drewnianym mostkiem. Na skraju parku znajduje się natomiast jeszcze jeden cenny budynek, czyli Bażantarnia. Powstał on znacznie później niż Pałac, mianowicie w latach 1908 – 1910, jednakże utrzymany jest w stylu dworu późnobarokowego.
W okresie wojny w pałacu stacjonowały wojska niemieckie, które w znacznym stopniu uszczupliły jego wyposażenie. W późniejszych latach założono dom dziecka, przez co proces dewastacji postępował. Dopiero przejęcie obiektu przez PGR Żydowo pozwoliło rozpocząć istotne prace renowacyjne.
Aktualnie pałac w Czerniejewie dysponuje 68 miejscami noclegowymi usytuowanymi w 34 przytulnych pokojach z łazienkami. Wszystkie pokoje hotelowe zlokalizowane są w poszczególnych budynkach na terenie Zespołu Pałacowo - Parkowego w Czerniejewie, zarówno w Wozowni, Oficynie Wschodniej, Powozowi i Dworku Bażantarnia.
Ponadto obiekt zajmuje się kompleksowym przygotowywaniem, różnego rodzaju imprez, od wesel, przed różnego rodzaju zloty i imprezy masowe po konferencje i szkolenia. Na czas konferencji i szkoleń udostępniane są sale wyposażone są w profesjonalny sprzęt audiowizualny, tj. rzutnik, flipchart, projektor, ekran itp.
Oprócz tego, w Restauracji Wozownia od piątku do niedzieli w godzinach od 11: 00 – 19:00, można spróbować wyśmienitych potraw. Restauracja oferuje tradycyjne, polskie potrawy przygotowywane przez utalentowanych kucharzy. Wszystkie dania przyrządzane są ze starannie wyselekcjonowanych składników, pochodzących od lokalnych dostawców.
Więcej informacji na temat wynajmu obiektu można znaleźć na www.czerniejewopalac.pl
Więcej o szlaku pałaców i dworów - kliknij TUTAJ (link przekierowujący do folderu).