BIPPoniedziałek, 05.6.2023

Najmniejsza miejscowość w Wielkopolsce – Pola Lednickie

Pola Lednickie znajdują się w pobliżu wsi Imiołki leżącej nad Jeziorem Lednickim, niedaleko głównej trasy Poznań – Gniezno. Jest to miejsce szczególne dla wielu młodych chrześcijan, spotkających się tu od 1997 roku na tzw. Ogólnopolskich Spotkaniach Młodzieży Lednica 2000 (potocznie zwanych Lednicą), w których rokrocznie uczestniczy od kilkudziesięciu do ponad 150 tysięcy osób. Jest to największe w Polsce coroczne spotkanie młodzieży katolickiej z Polski, a od kilku lat również z zagranicy. Spotkania odbywają się w stałym terminie – w pierwszą sobotę czerwca.

Pola Lednickie są również miejscem organizacji innych cyklicznych spotkań, takich jak Lednica Malucha, Lednica Seniora czy Lednica Motocyklisty.

Pola Lednickie to niezamieszkały obszar należący do Klasztoru Ojców Dominikanów w Poznaniu, Domu Zakonnego Ojców Dominikanów w Poznaniu oraz Stowarzyszenia Lednica 2000, na którym znajduje się Brama III Tysiąclecia w kształcie ryby oraz Dom św. Jana Pawła II (gdzie zgromadzone są pamiątki po JPII). Od 1 stycznia 2013 roku, dotąd potocznie używana i powszechnie znana nazwa nabrała mocy urzędowej. Oznacza to, że Pola Lednickie stały się odrębną miejscowością ma napie Polski.

Na Polach Lednickich został pochowany Ojciec Jan Góra, twórca, pomysłodawca i wizjoner Spotkań Lednickich, który odszedł nagle w dniu 21 grudnia 2015 roku. Zmarły dominikanin spoczął pod skałą Jana Pawła II. Miejsce pochówku dominikanina jest obecnie celem licznych pielgrzymek.

Więcej na temat spotkań młodych na Lednicy – www.lednica2000.pl

drukuj:
udostępnij: