BIPPoniedziałek, 05.6.2023

Na grzyby na dwóch kółkach

Szlak zielony zdecydowanie polecić można osobom, które podczas rowerowych wypraw poszukują przede wszystkim ciszy i spokoju, ponieważ większa jego część poprowadzona została przez tereny leśne lub rolnicze. Na uwagę zasługuje przede wszystkim odcinek wysunięty najdalej na północ, który znajduje się w malowniczym kompleksie Lasów Królewskich i wiedzie między kilkoma niewielkimi jeziorami.

Szlak jest przeznaczony dla wytrawnych rowerzystów. Można tam zmierzyć swe siły pokonując liczne przeszkody w postaci porastających ścieżkę roślin i zalegających liści. Trudy na drodze wynagradzają piękne widoki na dolinę rzeki Wełna.

W okresie jesiennym rowerzystów pokonujących szlak nie powinien zdziwić widok ludzi wyposażonych w przysłowiowy kozik, wiadro lub koszyk, ponieważ okoliczne lasy są od lat uważane za wyjątkowo bogate w różne gatunki grzybów. Wśród zabytków natomiast na uwagę z pewnością zasługuje okazały pałac w Mielnie, wybudowany na początku XX wieku przez ród Wendorffów, wraz
z parkiem oraz kaplicą. Ta sama rodzina zarządzała zresztą przez wiele lat także innym dworem znajdującym się na szlaku, tyle że w miejscowości Zdziechowa.

Co jeszcze w okolicy szlaku…

Zdziechowa – pomnik Powstańców Wielkopolskich

Długość szlaku: 45,2 km

Mapka do pobrania – kliknij  tutaj

Ślady gps do pobrania – kliknij  tutaj

drukuj:
udostępnij: