BIPPoniedziałek, 12.4.2021

Ślady GPS - szlaków rowerowych

Najwygodniejszym sposobem na korzystanie z zapisu tras rowerowych w formacie „gpx” jest posiadanie telefonu wyposażonego w GPS ze ściągniętą darmową aplikacją np. typu Endomondo. Współpracuje ona z większością telefonów komórkowych wyposażonych w system GPS i system: Android, Windows Phone czy iPhone. 

Skąd pobrać aplikację typu Endomondo? Należy połączyć się telefonem z siecią Wi-Fi. Wejść na stronę www.endomondo.com/download/concise. Po otwarciu się strony należy na niej wybrać rodzaj systemu operacyjnego własnego telefonu i podać adres e-mail, na który zostanie wysłany link przekierowujący na stronę Google Play Store. Na tej stronie należy znaleźć bezpłatną wersję Endomondo Sports Tracker, kompatybilną z posiadanym telefonem. 

Można również pobrać bezpłatnie Endomondo z iTunes/ App Store (telefony Apple), strony Windows Marketplace (telefony z systemem Windows Phone) lub bezpośrednio ze strony Google Play (system Android). 

Jak zaimportować ślady GPS do aplikacji Endomondo?
 
Pierwszą część instrukcji możemy wykonać za pomocą telefonu, jednak łatwiejszym i szybszym sposobem jest użycie komputera
 

 1. Pobieramy interesujący nas szlak w formacie „gpx” (jeden z pięciu poniżej)
 2. Logujemy się na nasz profil na stronie www.endomondo.com
 3. Wybieramy Dodaj trening -> Importuj z pliku
 4. Dodajemy odpowiedni plik i zatwierdzamy wybór
 5. W kalendarzu treningów znajdujemy interesującą nas trasę
 6. Z menu, które znajduje się nad prawym górnym rogiem mapy wybieramy przypisz do trasy > zapisz jako nową trasę
   

Teraz możemy przejść do aplikacji Endomondo zainstalowanej na naszym urządzeniu mobilnym
 

 1. Z głównego panelu rozwijamy menu trening i wybieramy opcję Podążaj trasą
 2. Jeśli wszystkie wcześniejsze kroki zostały poprawnie wykonane, z zakładce Moje trasy znajdziemy interesujący nas szlak
   

Uwaga!
Ślady mają charakter poglądowy i ze względu na specyfikę aplikacji Endomondo, mogą czasami mylnie prowadzić użytkownika. Przed wybraniem się w trasę warto więc wydrukować mapę dostępną tutaj: mapy, lub kierować się oznaczeniami w terenie.


Poniżej - poszczególne trasy rowerowe przeznaczone na urządzenia wyposażone w system GPS.

 Szlak czerwony

 Szlak niebieski

 Szlak szary

 Szlak zielony

 Szlak żółty

 Szlak czarny 

drukuj:
udostępnij: