Lech, Czech i Rus przemierzali bezkresną puszczę, kiedy to im oczom ukazał się potężny dąb, a na jego koronie majestatyczny orzeł. Lech właśnie to miejsce postanowił wybrać na założenie swojego grodu, który nazwał, od gniazda w którym ujrzał ptaka, Gniezno.
Znana chyba wszystkim Polakom od wieków legenda to nie jedyny powód, dla którego słysząc o początkach Państwa Polskiego, pierwszym skojarzeniem dla wielu z nas jest Gnieźnieńska Katedra. Ilość ważnych wydarzeń, jakie przez ponad dziesięć wieków widziały jej mury, jest naprawdę imponująca. Złożenie do grobu ciała św. Wojciecha, Zjazd Gnieźnieński, czy koronacje pierwszych polskich królów, to jedynie początek tej długiej listy. Gdzie zatem, jak nie na królewskim Wzgórzu Lecha, można lepiej poczuć klimat czasów, kiedy to nasze Państwo budziło się do życia?
Chociaż obecnie znany kształt bazylika nabrała dopiero w XIV wieku, w jej wnętrzach zobaczyć można wiele elementów o znacznie starszej metryce - na przykład słynne spiżowe Drzwi Gnieźnieńskie powstałe około 1175 roku. Będąc w świątyni warto także zajrzeć do podziemi, w których odnajdziemy fundamenty wcześniejszych budowli. Przy ładnej pogodzie dużą atrakcją jest natomiast możliwość wejścia na katedralną wieżę, z której rozpościera się piękny widok na miasto i całą okolicę.
Zwiedzając Wzgórze Lecha warto skorzystać z karnetu uprawniającego do zwiedzania wszystkich atrakcji tego miejsca (katedra, Drzwi Gnieźnieńskie, podziemia katedry, wieża katedry, skarbiec – Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej). Opcja ta zajmuje ok. 2,5 godziny, o wszystkich atrakcjach opowiada przewodnik katedralny. Dodatkowym udogodnieniem dla turystów są również audio przewodniki dostępne w trzech wersjach językowych: polskiej, niemieckiej i angielskiej.
Szczegółowa informacja na temat obsługi ruchu turystycznego na Wzgórzu Lecha: www.wzgorzelecha.pl