Gniezno kojarzone jest z głównie z początkami Państwa Polskiego. Innym coraz bardziej rozpoznawalnym atrybutem Pierwszej Stolicy Polski są …bombki.
Jak podaje firma Kadpol z Gniezna, każdego roku do Wytwórni Szklanych Ozdób Choinkowych przybywa kilkaset grup zorganizowanych. Głównie są to wycieczki z Wielkopolski i innych okolicznych województw. Niemniej jednak tłumnie przybywają również grupy nie tylko z całej Polski, ale równie chętnie odwiedzają zakład produkcyjni zagraniczni goście z takich krajów jak przykładowo Rosja czy Dania, którzy są już stałymi bywalcami wytwórni. Każdorazowo grupy przyjezdne zwiedzają miasto, w tym przede wszystkim Wzgórze Lecha oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego, w którym szczególnym zainteresowaniem cieszy się wystawa zrealizowana w technice 3D. W okresie świątecznym, wg danych Powiatowego Centrum Informacji Turystycznej, 95% ruchu turystycznego w Gnieźnie jest generowane właśnie przez wycieczki odwiedzające gnieźnieńskie fabryki bombek.
W ramach wizyt w gnieźnieńskich zakładach produkujących bombki są organizowane warsztaty plastyczne. Co ciekawe, warsztaty są organizowane przez cały rok, a specjalnie w okresie wielkanocnym malowane są szklane jajka i inne atrybuty tych świąt. O poszczególnych etapach produkcji bombek można zapoznać się odwiedzając jedną z gnieźnieńskich fabryk bombek. Jak podaje Pan Dominik Kozłowski reprezentujący firmę Kadpol:
„nie da się wszystkiego opisać, to trzeba zobaczyć na własne oczy. Dopiero wtedy można się przekonać ile wysiłku i pracy należy włożyć w wytworzenie takiej ozdoby. Być może zawieszając taką bombkę zastanowimy się chwilkę nad jej powstaniem, a może też będąc w sklepie wybierzemy prawdziwą szklaną bombkę zamiast sztucznych ozdób”.
Warto dodać, iż symbolika ozdób choinkowych, jak i samego drzewka, ma swe korzenie w tradycji ludowej, częściowo wyrosłej też na gruncie biblijnym:
Gwiazda Betlejemska, którą umieszczano na szczycie drzewka od ubiegłego wieku, miała pomagać w powrotach do domu z dalekich stron.
Oświetlenie choinki broniło dostępu złym mocom, a także miało odwrócić nieżyczliwe spojrzenia ludzi (zły urok). W chrześcijańskiej symbolice religijnej wskazywało natomiast na Chrystusa, który według tych wierzeń miał być światłem dla pogan.
Jabłka zawieszane na gałązkach symbolizowały biblijny owoc, którym kuszeni byli Adam i Ewa. Później zastąpiono je małymi rajskimi jabłuszkami. Pierwotnie zapewnić miały zdrowie i urodę.
Orzechy, zawijane w sreberka nieść miały dobrobyt i siłę.
Papierowe łańcuchy przypominały o zniewoleniu grzechem, ale np. w okresach rozbiorów miały wymowę politycznych okowów. Zaś w ludowej tradycji niektórych regionów Polski uważano, że łańcuchy wzmacniają rodzinne więzi oraz chronią dom przed kłopotami.
Dzwonki oznaczają dobre nowiny i radosne wydarzenia.
Anioły mają opiekować się domem.
Wszystkie te ozdoby dla przeciętnego zjadacza chleba było stosunkowo drogie, dlatego też, pewien Niemiec- Hans Greiner, wymyślił szklane wydmuszki, mające imitować prawdziwe ozdoby choinkowe. Wkrótce też rozpoczął produkcję swoich szklanych ozdób na większą skalę. Początkowo bombki dmuchane ze szkła przypominały owoce oraz orzechy, jednakże z biegiem lat wprowadzano coraz więcej nowych form, które dziś możemy podziwiać na naszych choinkach.
Pionierem w produkcji ozdób choinkowych była Norymberga, ale dziś Polska jest potentatem w tej branży, a nasze wyroby podziwiane są na całym świecie. W Wielkopolsce z produkcji bombek słynie Gniezno.
Szczegółowa informacja dla osób zainteresowanych zwiedzaniem gnieźnieńskich zakladów specjalizujących się w produkcji bombek.- www.informacjaturystycznagniezno.pl