Jubileuszowa Noc Kupały w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

2019-06-10

Zapraszamy do udziału w najstarszej z imprez muzealnych ,,Nocy Kupały”, która odbędzie się 22 czerwca na terenie Małego Skansenu.

Historia jej związana jest z początkami założenia muzeum. Pierwsza impreza odbyła się już w roku 1969 na wyspie Ostrów Lednicki. Przez kolejne lata 1970 i 1971 zabawy Nocy Świętojańskiej w wykonaniu Zespołu Lednica odbywały się na wyspie. Od 1973 roku nowym miejscem imprezy stał się teren na Małym Skansenie, naprzeciw przeprawy promowej na wyspę, na którym imprezy odbywają się do dzisiaj.

Noc Kupały – znana również jako Noc Kupalna, Kupalnocka, Kupała czy Sobótka jest  świętem związanym z przesileniem słonecznym, przypadającym na najkrótszą noc w roku. Należy zauważyć, że jest to święto wielowątkowe. Dotyczy żywiołów – ognia i wody, kultu płodności i miłości, przepychu, cielesnych uciech i potężnych zabiegów magicznych. Świętujący rozpalają ogniska, wrzucają do niego zioła i skaczą przez nie, kąpią się w rzekach. Czynność ta w noc przełomową oczyszczała ze złych mocy, dawała nowe siły, zdrowie, zapewniała szczęście i oczyszczającą moc. Dziewczęta rzucając wianki, odczytują z nich wróżby dla siebie. Gdy wianek popłynie daleko oznacza to, że panna nie może się spodziewać rychłego zamążpójścia. Strona, w którą popłynie wianek wyznacza kierunek, z którego przybędzie wybranek. W starych podaniach możemy wyczytać, że gdy młodzieniec wyłowi wianek puszczony na wodę, dziewczyna, która uwiła ten wianek, stanie się jego żoną. Z powodu szczególnego czasu, jakim jest najkrótsza noc w roku wiele osób utrzymuje, że właśnie wtedy ułatwiony jest kontakt z zaświatami. Bowiem to właśnie w czasie tego, starosłowiańskiego święta zacierają się granice łączące żywioły, a tajemnicze obrzędy zabierają nas w świat miłosnej magii.

Szczególnym rytuałem tej nocy jest poszukiwanie kwiatu paproci, zwanego perunowym kwiatem. Tak naprawdę dość często pod tym pretekstem pary udawały się w zaciszne miejsce, by oddawać się uciechom cielesnym. Na różnych obszarach słowiańszczyzny występowało wiele rytuałów: wróżono z kwiatów, ziół, czy wody w studniach. Obchodzono domostwa z pochodniami, co miało chronić przed złymi siłami, zapewnić bezpieczeństwo i pomyślność. Współcześnie rytuał puszczania wianków cieszy się coraz większą popularnością, co można zaobserwować w wielu miejscach. Klimat w przestrzeni historycznej Ostrowa Lednickiego jest jednak niepowtarzalny!

W tym roku przygotowaliśmy dla Was dużo atrakcji. Program podzielony został na dwa panele, dla dzieci i dorosłych. Zapraszamy!

Program podzielony na dwa panele:

Panel I Program dla rodzin z dziećmi

18:00 – 19.00 Bajki Kamishibai

18:00 – 19.00 Gra terenowa

18:00 – 19.00 Magiczne ziele

18:00 – 18.45 Wijewianki – warsztaty dla dzieci

18:00 – 19.30 Magiczny wianek – warsztaty dla wszystkich chcących wykonać swój wianek, aby o północy według słowiańskiej wróżby rzucić go w toń jeziora.

18:00 – 19.30 Gry i zabawy historyczne

18:30 – 19:30 Warsztaty tańca

18.45 – 19.45 Wijewianki – warsztaty dla dorosłych

19:00 – Miłosne kalambury

19:00 – 19.30 Widowisko obrzędowe: NOC KUPAŁY – dla dzieci.

19:00 – Miłosne wróżby

Panel II Program koncertowy

19:30 – 20:30 Kapela TĘGIE CHŁOPY!

21:00 – 22:00 Zespół DIKANDA!

22:00 – 23:00 Zespół Pieśni i Tańca Łany - widowisko obrzędowe ,,Noc Kupały”


Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych.

Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: Chłopy grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”. Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił” – jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez słynną kapelę braci Witkowskich. W podnoszeniu sufitu wydatnie pomaga obecność mocnej sekcji dętej – trąbki, klarnetu i tuby.
Kapelę tworzą muzycy zaangażowani w organizację Kieleckiego Taboru Domu Tańca w Sędku koło Łagowa (2013-2016). Większość z nich współtworzy wiele cenionych projektów muzycznych i działań animacyjnych w świecie polskiej muzyki tradycyjnej.

Starając się dotrzeć do najstarszego repertuaru Kielecczyzny, członkowie kapeli przejechali setki kilometrów w poszukiwaniu muzykantów i śpiewaczek tego regionu. Wspólnie spędzają czas na nauce miejscowych melodii, goszcząc zwykle u klarnecisty Stanisława Witkowskiego, a także u śpiewaczek z Sędka i okolic – Marii Kowalik i Marii Gałki.

Kapela grała do tańca podczas zabaw tanecznych i festiwali muzyki tradycyjnej i współczesnej w całej Polsce, a także w Szwecji i Francji. W 2014 r. wzięła udział w spektaklu Jacka Hałasa i Darka Błaszczyka Orszak weselny/Żałobny rapsod, zrealizowanym przez Polskie Radio. Tęgie Chłopy wydały dotychczas dwie płyty: Dansing (wyd. Muzyka Odnaleziona, październik 2015) i Wesele!(grudzień 2017, wyd. Wodzirej).

W marcu 2019 roku pierwsza płyta Tęgich Chłopów „ Dansing” została uznana za najlepszą płytę folkową ostatnich 25-lat w plebiscycie słuchaczy Polskiego Radia.

Skład kapeli:

Maniucha Bikont – tuba, śpiew

Maciej Filipczuk – skrzypce

Ewa Grochowska – skrzypce, śpiew

Mateusz Kowalski – akordeon, baraban, skrzypce i śpiew

Michał Maziarz – skrzypce

Dorota Murzynowska – baraban

Szczepan Pospieszalski – trąbka

Michał Żak – klarnet

Marcin Żytomirski – skrzypce


Dikanda to uznany szczególnie na zagranicznym rynku muzycznym szczeciński zespół grający world music. W swojej twórczości Dikanda stawia na autentyczność stylu – poszukuje nowych nurtów i większość utworów jest oryginalnymi kompozycjami. Muzyczne inspiracje czerpie z tradycyjnych, folkowych brzmień szeroko rozumianego orientu – od Bałkanów, przez Izrael, Kurdystan, Białoruś po Indie. W ich utworach można usłyszeć głównie brzmienia bałkańskie i cygańskie. Zespół istnieje od 1997 r. Dikanda ma w swoim dorobku 7 płyt – w tym DVD Live nagrywane w zakopiańskim Teatrze Witkacego; setki koncertów (głównie w Niemczech, Austrii i Szwajcarii, ale również w Rosji, Indiach oraz w USA), zdobyli także liczne nagrody - w tym „Płyta roku” niemieckiego czasopisma „Folker” przyznana w 2005 roku za „Usztijo”. Koncerty Dikandy to niezwykle emocjonalna podróż po etnicznych brzmieniach, żywiołowe spotkanie pełne energii, charyzmy, prawdziwych uczuć. Charakterystyczne dla Dikandy jest tworzenie nowych słów w tekstach utworów, w ten sposób powstał oryginalny język grupy - „dikandisz”. Najważniejszy w twórczości zespołu jest przekaz, który jest  relacją między artystami a publicznością.

Dyskografia:

Ważne występy i nagrody:

Zespół:

Starostwo Powiatowe Gniezno